Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

Oslava Salašnického léta v Alpách

 

Letní sídlo alpských pastevců nemělo ještě koncem středověku podobu, jak ji známe z dnešních dob; běžně se stávalo, že salaše po několika dnech měnily svá stanoviště v závislosti na dostatku travního porostu a počasí: v červnu stávaly ve spodních částech horských pastvin, aby se následně do konce srpna posunuly o několik set metrů výše…a v září se opět přesunuly dolů až k polím a lukám, ze kterých již byla sklizena úroda.

 

V 16. a 17. století se horská údolí zaplnila stálými sídly, na jižních svazích hor se uchytili první pasekáři, majitelé usedlostí a začali využívat i vysoko položené horské pozemky. K vybavení salaše patřila koliba, ve které se zpracovávalo mléko na sýr a kde také pastevci bydleli, ve 20. století k nim ještě přibyl chlév. Za vrchol pastevectví lze označit konec 18. století, poté následoval úpadek – jeho hlavní příčinou bylo postupné zavádění racionálního lesního hospodaření, plocha horských pastvin byla omezována a tím i počet dobytka.

 

Salašnická sezóna začínala v závislosti na počasí koncem května / začátkem června a končila ve druhé polovině září – tak tomu je ostatně doposud, kdy se třetí víkend v září koná v alpských zemích tradiční slavnost shánění stád z horských pastvin do údolí (Almatrieb nebo také Saalfeldner Bauerntag - „selský den na polním sále“), kdy se za pomoci obecních pasáků tučně vypasený dobytek v ideální kondici k porážce vrací v podobě nadité peněženky do údolí, kde na ně v krčmách, po nedělní bohoslužbě, čekají sedláci vyšňoření do tradičních krojů, kterým nechybí pumpky s kšandami a bílými punčochami, selky jsou oděny v nádherných šatech se šněrovačkou, která zvýrazňuje bujné poprsí na pozadí panoramatu okolních alpských velikánů.

 

Čas do příchodu dobytka si dnes všichni společně krátí na zvlášť k tomu vybrané loučce, kde pivo teče proudem, aby spláchlo mastnotu výtečných Bratwurstů za doprovodu řízné místní dechovky. Nezahálí ani dorostenci, kteří si svou sílu vzájemně dokazují soubojem ve dvojicích v páce, ať již ruční nebo u nás neznámí přetahování se nohama, intelektuálně vyzrálejší ročníky předvádí na pódiu tradiční tance s plácávám se do kolen a jódlováním… Zábava vrcholí příchodem pasáků z okolních kopců se spořádaným zástupem dobytka, který zdobí rozmanité věnce, pestré květiny, barevné mašle a rolničky a stávají se snadnou kořistí pro přihlížející fotografy. Celé odpoledne končí nakládáním jednotlivých kusů dobytka, tu na dobytčáky, méně majetní (a nebo blíže usedlí:-) sedláci si odvádí své kousky pěšmo jako za starých časů domů. Do alpských údolí se snáší soumrak blížícího se podzimu.

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist