Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

RUMUNSKO nejen za Drákulou

 

Rumunsko nejen za Drákulou

 

Přestože země nepatří mezi hlavní destinace cestovního ruchu, o to více se můžete ponořit jako mávnutím kouzelného proutku do dob středověku. Navštívili jsme Sedmihradsko.

 

V Timișoaře (Temešváru, obrázky 1-4), třetím největším městě země, začala revoluce proti režimu Nicolae Ceaușesca, když se 15. prosince 1989 na zdejším centrálním náměstí shromáždil proti němu dav lidí, diktátor stačil ještě stačil přesunout na neznámé místo, kde však byl dopaden a po krátkém procesu i se svoji manželkou usmrcen.

 

Brašov (5-8) Ve čtvrtmilionovém městě jsme bydleli přímo na hlavní třídě. Transylvánská metropole s horami za svými zády byla rovněž osídlena německými Sasy. V padesátých letech minulého století se tyčil nad městem po vzoru nápisu Hollywood z amerického Los Angeles nápis Stalin, město se tehdy jmenovalo Oraşul Stalin. V době Ceaușescova tuhého komunismu tady fungovaly mnohé továrny s nedobrovolně přesídlenými Moldavany. Nápis byl jen pozměněn za nápis Brasov, město se otevřelo turistům a dnes patří k nejnavštěvovanějším turistickým cílům s množstvím hotelů, restaurací a kulturních atrakcí v relativně čistém prostředí. Mezi hlavní pamětihodnosti patří rozhodně největší rumunský kostel Biserica Neagrã s největším rumunským zvonem o hmotnosti 6,3 tuny. Název „černý" dostal podle poškození fasády po velkém požáru ze 17. století. V roce 1977 jej opět zničilo zemětřesení, ale je plně renovován. Uvnitř naleznete unikátní sbírku tureckých koberců. Za povšimnutí patří také jedna z nejužších uliček na světě Strada Sforii, na nejužším místě měří pouhých 111 centimetrů. Ve městě naleznete i pravoslavné ghetto – pravoslavní Rumuni měli totiž po celá staletí vstup do města zakázaný a mohli obývat nedalekou čtvrť Schei; v 15. století byla postavena pravoslavná katedrála, přibyly i další chrámy a v roce 1761 otevřeli první rumunskou školu, dnes muzeum školství.

 

Vyrazili jsme také do nedalekého pohoří Bucegi (9-11) s četnými krasovými útvary: jeskyněmi, soutěskami, závrty, ale také zvětralinami zvanými Baby (rumunsky Babele) a Sxinx (Sfinxul).

V oblasti se vine známý průsmyk, kterým vede obchodní cesta skrz Karpaty Predeal silnice, míjíme luxusní letovisko, klimatické lázně a bývalé letní sídlo královské rodiny Sinaia. Nemůžeme pochopitelně vynechat i známý (domnělý) Drákulův hrad Bran (12-15); za skutečnou rezidenci knížete je považován hrad Poenari, ze kterého se však zachovaly do dnešních dob než ruiny). Autentičnost prostředí je však úžasná! Hrad je v držení Habsburků, kteří jej přeměnili v muzeum.

Skutečným klenotem a zážitkem je návštěva romantického zámku krále Karla I. Peleš (16-21), který údajně patří mezi patnáct nejkrásnějších a nejluxusnějších zámků na světě: 160 přepychově zařízených pokojů v historizujícím stylu, muzeum s cennými sbírkami. Nevynechali jsme ani Predealský klášter (22-23), dříve na hranici mezi Rakousko-Uherskem a Rumunskem (odtud „předěl")

 

Sighișoara. Tady se údajně narodil Drákula, o kterém se dozvíte snad v každé zmínce o Rumunsku. Historie města spadá do antického Říma, kdy zde vyrostla vojenská pevnost Castrum Stenarum. Po jejím rozpadu zůstalo místo na dlouhá staletí opuštěné až do doby, kdy uherský král nabídl německým rytířům zdejší pozemky výměnou za zajištění ochrany země. Usadili se tady na dlouhou dobu sedmihradští Sasové – a sedm zdejších měst (Sedmihradsko!) opevnili. Patřila mezi ně i Sighișoara - Castrum Sex, tedy šestá pevnost. Obyvatelé se tak kromě řemeslné výroby věnovali i vojenskému výcviku a stavbě opevnění, okolo města vyrostlo 930 metrů dlouhé a 14 věžemi osazené opevnění – každou věž stavěl jeden řemeslnický cech, odtud Kovářská věž, nebo také Řeznická, Krejčovská apod. Dnes zdobí centrum města mohutná 64 metrů vysoká Hodinová věž o síle stěny až dva a čtvrt metru s orlojem s figurkami z řecko-římské mytologie.

 

Zmiňovali jsme rodný dům známé legendy krutého knížete Vlada Drákuly ze známého románu Brama Stokera, své zajatce údajně narážel na kůly a v jejich krvi si máčel chléb, uf! Dnes v něm naleznete restauraci s chutnými jídly tradiční rumunské kuchyně. Historické centrum města je zapsáno na listinu kulturního dědictví UNESCO.

 

Prejmer (27-28) saské městečko a opevněný kostel z 15. století s dvojí hradbami, aby mohlo čelit tureckému a jinému obležení: až 12 metrů vysoké hradby s pěti věžemi obklopují gotický kostel ze 13. století, který se pyšní nejsilnějšími zdmi ze všech podobných saských kostelů. Uvnitř jsme narazili na 272 cel ve čtyřech patrech, spižírny, zásobárny vody, suché záchody nebo podzemní chodby (UNESCO).

 

 

 

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist