Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

Vodopády Iguazú

 

Vodopády Iguaçu (španělsky Cataratas del Iguazú, portugalsky Cataratas do Iguaçu, v jazyce místních indiánů Guarani Velká Voda) představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií, nedaleko soutoku s veletokem Paraná. Voda se zde v přepadu dlouhém asi 2,7 km řítí přes okraj lávové plošiny do hloubky asi 70 metrů a překonává mocný geologický zlom vymezující okraj Brazilské vysočiny. V období dešťů činí průtok asi 6500 m³/s vody, voda stéká dolů až ve 270 samostatných vodopádech, v období sucha klesá průtok na 300 m³/s a vodopádů je asi 150. Největším vodopádem jsou Ďáblova ústa (Ďáblův chřtán).

Existuje ovšem i romantická legenda o původu vodopádů: to se chtěl Bůh oženit s krásnou indiánkou jménem Naipí; ta jej však odmítala a uprchla se svým milencem jménem Tarobá na dřevěné kanoi. Bůh to však zjistil, pochopitelně, že se naštval a svým hněvem vytvořil trhlinu v řece, po které prchající milenci pluli. No a když se k trhlině přiblížili, voda je smetla z okraje a kde je jim konec se nejspíš již nikdy nedozvíme

Oba státy, na jejichž hranicích vodopády leží, okolo nich vytyčily rozsáhlé národní parky, Parque Nacional Iguazú na argentinské straně a Parque Nacional do Iguaçu na brazilské straně, chránící jak vodopády, tak okolí tvořené z velké části zachovaným pralesem.

Vodopády jsou hojně navštěvovány turisty, pro něž byly zbudovány speciální lávky a pozorovatelny. K malebnosti vodopádů přispívá fakt, že vodopádová hrana je různě zakřivená a nesouvislá, takže celek je tvořen právě několika sty dílčích vodopádů, které byly s oběma přilehlými parky zařazeny již v roce 1984 na seznam přírodního světového dědictví UNESCO. Zahrály i na slavných filmových plátnech, např. ve filmech Indiana Jomes a Království křišťálové lebky, Miami Vice nebo v Bondovce Moonraker.

Kolem vodopádů můžete procházet v různých výškových i směrových úrovních nebo se nechat zlákat na vodní safari - řádně propláchnutá košile či tričko, ohlušující a drtivá síla vody vás vtáhne do děje příběhu. Lepší pohled na vodopády je z brazilské strany, odkud jsou vidět v celé šíři, větší část vodopádů patří naopak Argentině. Zlatým hřebem návštěvy je Garganta del Diablo, nebo-li již zmiňovaný 82 metrů vysoký a 150 metrů široký Ďáblův chřtán: rokle ve tvaru písmene U, do které ze tří stran přepadává s ohlušujícím rámusem tisíce kubických metrů vody, vystupující vodní tříšť nedovolí dohlédnout na dno a pochopíte, proč místní indiáni po staletí věřili, že tam dole je vstup do pekla.

Poměrně blízko vodopádů leží tři větší města, každé v jiném státě. V Brazílii to je Foz do Iguaçu, kam přilétají návštěvníci vodopádů z celého světa, obvykle přes jiné brazilské letiště.  Po krátké jízdě od vodopádů lze dorazit do Puerto Argentino, které je známé většími nákupními možnostmi.

Totéž lze uvést i o paraguayském městě Ciudad del Este, po desetiletí známém jako Puerto Stroessner, které leží na druhém břehu řeky Paraná. Jede se do něho přes most z Brazílie. Své jméno mělo město dle diktátora Alfredo Stroessnera, který vládl Paraguayi 35 let, nakonec však skončil ve vyhnanství ve státě Paraná v Brazílii.

Nedaleko odtud se nachází obrovská přehradní nádrž Itaipú na řece Paraná, donedávna největší přehrada a vodní elektrárna na světě. Má 18 turbín po 700 MW, celkový její výkon je tedy 12600 MW. Jde o společný brazilsko-paraguayský projekt. Elektrický proud je do Brazílie rozváděn vedením o napětí 1500 kV, překvapivě stejnosměrným.

Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Igua%C3%A7u_(vodop%C3%A1dy)

redakčně upraveno

 

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist