Domů
Cestovní kancelář specializovaná na poznávací zájezdy po zemích, které jste navštívili a chcete je lépe poznat.

učitel

(věčný) žák
Již světoznámý český antropolog a lékař Aleš Hrdlička (1869-1943) definoval Tři všeobecné zákony šíření lidstva:
  • -ve směru nejmenšího odporudnes: cestování letecky, lodí nebo na SUPER last minute, nejlépe z nějakého slevomatu Úžasný
  • -ve směru největších slibností, zvláště co se týká potravy a podnebí
    ... jasně: bufetová strava, nejlépe all inclusive, mořský vánek, koupačka, pro někoho krásná děvčata, pro jiné…?
  • -tlakem vnitřním neb silou zezadu hladem, epidemií, tlakem svých či jiných lidí … zkrátka - konečně bez manžela/ky!
I přes zřetelný vývojový posun jsme stále spjati s živočišnou říší, od níž jsme se odloučili jen naším osobitým historickým vývojem… již Neandrtálci žili na otevřených tábořištích, v jeskyních i pod útesy skal - nežijeme na našich cestách vlastně podobně? Jen útulek je trochu luxusnější, maso a krev z mamuta nahradil steak a víno či něco ostřejšího, vyhledáváme krajinu divokou našemu srdci, bez střelky na kompasu, sever se na krátko promění v jih… ale potřeby zůstávají. Krásné cestování do oblastí nejlákavějších slibností Vám přeje Miroslav Hrdlička
Cestovní kancelář ToulkyEvropou.cz, RNDr.Miroslav Hrdlička, telefon: 739356390
Dárkový poukaz
Měšťanský dům U zlaté lodi

Kontakt


CK Toulky Evropou.cz
Měšťanský dům U zlaté lodi
Zlatnická 7 (170m od OD Bílá Labuť)
110 00 Praha 1 - Nové Město

Telefon:+420 739 356 390
Tel./Fax:         +420 235 310 114
Email:     info@toulkyevropou.cz
     kolektivy@toulkyevropou.cz
IČ:           16175166
DIČ:         CZ 5508042001
Majitel CK Toulky Evropou.cz je členem Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) AČCKA

Vyhledat


Prověřená společnost 2021
Prověřená společnost 2020
Prověřená společnost 2019
Prověřená společnost 2018
Prověřená společnost 2017
Prověřená společnost 2016
Prověřená společnost 2015
Počasí v Evropě


Pojištění

Pojištění u Union

Magdeburg a jeho highlights

 

Hlavní město německé spolkové země Sasko-Anhaltsko, sídlo evangelického a katolického biskupství, jméno města etymologicky pochází ze základu slova „machte" (síla, moc)... Mächtige Burg (mocný, pevný hrad). Historie města je pestrá, sahá od nálezu pěstního klínu ze starší doby ledové; již roku 805 je zmiňován jako císařské sídlo za vlády Karla Velikého, které se bránilo Maďarům a Slovanům (zároveň s nimi však i obchodovalo). Velkou slávu zažilo za vlády krále a prvního císaře Svaté říše Oty I. Velikého v 10. století, kdy byl založen klášter na počest sv. Mořice, konal se zde první Říšský sněm a město bylo povýšeno na arcibiskupství. Již v 11. století byl Magdeburg prohlášen za veletržní město s právem pořádat prodejní výstavy a uzavírat dohody. Za třicetileté války bylo město dobyto, vypleněno,... podobně dopadlo o několik století později za druhé světové války, kdy bylo z 90 % zcela zničeno! Poválečný nedostatek finančních prostředků vedl k tomu, že byly zachráněny a restaurovány jen nejcennější předměty a nejméně poškozené budovy – centrum města tak ukazuje hlavně svou středověkou a secesní tvář. Po sjednocení Německa nastal značný odliv zdejších obyvatel do západních částí země (hovoří se až o 60 000 osob), sanovaly se celé ulice i obytné bloky, rekonstruovaly se desítky dalších objektů a v roce 2002 město obdrželo zlatou medaili v celoněmecké soutěži měst Naše město vzkvétá.

 

* Zelená Citadela, jeden z posledních realizovaných návrhů rakouského architekta Friedensreicha Hundertwassera z let 2003-2005, autor jej však nikdy nespatřil, zemřel v roce 2000. Barva fasády je překvapivě převážně růžová jako kontrast k okolním budovám. Název objektu pochází od její střechy, která je porostlá trávou a stromy. Hundertwasser uzavřel smlouvu s přírodou, to co jí vzal na zemi, dal na střechu, označení citadela odkazuje na historickou pevnost na Labi, které městem protéká. Zvenčí objekt pevnost skutečně připomíná, ochoz střechy vypadá jako cimbuří mezi věžemi zakončenými baňatými špičkami ve tvaru cibule nebo zlatými koulemi. Na 140 sloupů a téměř 900 oken zdobí celý objekt, každé jiné co do velikosti, tvaru či barvy fasády - žádný pravý úhel, každý z 55 bytů má odlišný půdorys; nájemné ve výši tisíc eur zřejmě není v tomto nepříliš bohatém regionu překážkou - všechny byty jsou obsazené! V objektu sídlí mateřská školka, obchody, galerie, restaurace, kavárna, naleznete zde i divadlo, informační centrum. Přespali jsme ve zdejším hotelu i my - s donáškou snídaně až do pokojeJ

 

* Dóm sv.Mořice a sv. Kateřiny, jeden z nejstarších gotických chrámů našich německých sousedů, ve kterém je pochován slavný císař Ota I. Veliký; dnes slouží evangelíkům, proto i jeho skromnější výzdoba.

 

* kostel a klášter Unser Lieben Frauen, dnes umělecké muzeum – mohutná okna ve tvaru valeného oblouku a dalších románských prvků nezapřou bohatou minulost, která sahá až do 11. století.

 

* Johanniskirche, slouží i jako taneční a koncertní sál, ani on neodolal náletům spojenců v lednu 1945, dnes však je již opraven v kombinaci historického a moderního stylu.

 

* Radnice ve stylu italsko-holandské renesance, v podzemí z 12. století se ukrývá jeho středověká předchůdkyně.

 

*Magdeburský jezdec, jeho věrná kopie, zpodobňuje císaře Ota I. Velikého.

 

* Schiffshebewerk (lodní zdvihadlo) nedaleko města, kde se kříží tok Labe se Středoněmeckým kanálem, výškový rozdíl 16 metrů překonává zdejší unikátní výtah za pouhé 3 minuty!

Nahoru Domů Mapa webu
toolbar
© 2011 - 2024 Toulky Evropou.cz
TOPlist